Zabezpieczenie terenu za pomocą tymczasowego ogrodzenia pomaga zapewnić bezpieczeństwo zarówno ekipie budowlanej, jak i okolicznym mieszkańcom. O tym, jakie ogrodzenie warto wybrać, i co jeszcze powinno znaleźć się na terenie placu budowy, dowiesz się, czytając nasz artykuł. Zapraszamy!
Zabezpieczenie placu budowy a prawo budowlane
W branży budowlanej dostępne są różne rodzaje ogrodzeń ochronnych, które są niezbędne, aby zabezpieczyć teren budowy. Kwestię tę reguluje prawo budowlane, a konkretnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. Zgodnie z zapisami:
- należy uniemożliwić dostęp do placu budowy osobom nieupoważnionym – poprzez jego bezpiecznie ogrodzenie;
- w przypadku braku możliwości ogrodzenia budowy konieczne jest wytyczenie granic za pomocą tablic ostrzegawczych. Ponadto należy wprowadzić stały monitoring tam, gdzie zostanie to uznane za konieczne;
- ogrodzenie powinno mieć wysokość minimum 1,5 metra;
- ogrodzenie placu budowy może być docelowe lub tymczasowe, ale zawsze powinno być zgodne z wymogami BHP i ustaleniami projektanta.
Tym, co odróżnia ogrodzenie budowlane od tradycyjnego ogrodzenia ozdobnego lub funkcjonalnego, jest to, że jest ono tymczasowe. Jednak należy wybrać takie rozwiązanie, które będzie wystarczająco wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.
Ogrodzenie budowy – tymczasowe czy stałe?
Każda inwestycja jest inna, w związku z czym wybór ogrodzenia powinien zależeć od potrzeb konkretnego projektu budowlanego. Jeśli chodzi o place budowy, można wyodrębnić ogrodzenia tymczasowe oraz docelowe. Poniżej znajduje się ich krótka charakterystyka.
Tymczasowe zabezpieczenie placu budowy
Tymczasowe wydzielenie terenu placu budowy ogrodzeniem ażurowym lub ogrodzeniem pełnym, czyli z blachy trapezowej, jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w przypadku krótko- i średnioterminowych projektów budowlanych, które pozwala wyznaczyć granice terenu i stanowi barierę przed wtargnięciem osób niepożądanych. Ten rodzaj zabezpieczenia jest szczególnie korzystny ze względu na swoją lekką konstrukcję, która pozwala na wygodny transport i rozstawienie jej w dowolnym miejscu.
Dzięki temu, że jest wykonane z blachy trapezowej, tymczasowe ogrodzenie jest najbardziej efektywne ze wszystkich opcji zabezpieczenia placu budowy. Opcjonalne producenci takich paneli umożliwiają dodanie drutów kolczastych lub siatkowych wierzchołków w celu zwiększenia wysokości barier i skuteczniejszego odstraszania intruzów (za dodatkową opłatą).
Na rynku dostępne są również ogrodzenia ażurowe, które sprawdzą się także jako tymczasowe ogrodzenie placu budowy. Taki rodzaj zabezpieczenia można spotkać często na imprezach masowych: festiwalach, targach, koncertach i wydarzeniach sportowych. Ich uniwersalność sprawia, że można je ustawić na dowolnym podłożu: betonowym, kamienistym, a nawet piaszczystym. Dodatkowo ażurowa konstrukcja jest mniej podatna na działanie wiatru, dzięki czemu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko narażenia na niekorzystne warunki pogodowe. Firmy oferują możliwość wyposażenia takich ogrodzeń w przeznaczone do tego plandeki, dzięki którym teren budowy będzie zasłonięty.
Stałe (docelowe) ogrodzenie budowy
Innym rozwiązaniem zapewniającym wysoki poziom bezpieczeństwa wokół budynku jest ogrodzenie stałe, czyli docelowe. Choć wiążą się z nim większe wydatki początkowe, jest to z pewnością atrakcyjniejsza opcja z punktu widzenia długoterminowych korzyści. Ogrodzenie stałe może być dostosowane do konkretnych potrzeb obiektu, zgodnie ze wszystkimi niezbędnymi środkami bezpieczeństwa. Dzięki temu może pełnić zarówno rolę ogrodzenia tymczasowego, jak i docelowego. Jest instalowane bezpośrednio w ziemi, co dodatkowo zwiększa jego trwałość.
Zabezpieczenie placu budowy to nie tylko ogrodzenie
Samo ogrodzenie placu budowy jest niezbędne, jednak na terenie prowadzenia robót powinny się znaleźć również inne tymczasowe obiekty oraz elementy wyposażenia.
Bramy wjazdowe
Chociaż głównym celem ogrodzenia budowy jest zabezpieczenie terenu budowy lub robót przed osobami postronnymi, nadal muszą mieć do niego dostęp wszyscy pracownicy. Tymczasowe bramy ogrodzeniowe są oferowane w szerokiej gamie rozmiarów, co pozwala je łatwo dopasować do wykonywanych prac i potrzeb w zakresie swobodnego poruszania się ciężkich maszyn budowlanych.
Tablice ostrzegawcze i informacyjne
Ogrodzenie placu budowy to nie wszystko. Z punktu widzenia bezpieczeństwa należy także oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych i informacyjnych. Aby zachować zgodność z wytycznymi prawa budowlanego, wszystkie znaki i tablice budowlane na budowie muszą spełniać określone normy. Obejmuje to m.in. zachowanie ich odpowiedniego kształtu, rozmiaru, koloru oraz przekazywanie informacji w jasny i odpowiedni sposób.
Na przykład tablice konstrukcyjne muszą być prostokątne, z czarnymi literami na żółtym tle, aby zapewnić optymalną widoczność z dalszej odległości. Spełnienie tych kryteriów ma kluczowe znaczenie dla poprawy ogólnego bezpieczeństwa. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. zawiera jednoznaczne wytyczne dotyczące danych i informacji, które należy zawrzeć na tablicach, a także sposobu ich prezentacji. Są to m.in.:
- identyfikacja rodzaju działalności budowlanej (przebudowa, montaż, remont lub rozbiórka),
- numer identyfikacyjny pozwolenia na budowę,
- dane organu odpowiedzialnego za nadzór budowlany, w tym jego nazwę, adres i numer telefonu,
- dane inwestora obejmujące jego imię i nazwisko lub nazwę firmy wraz z adresem i numerem telefonu,
- dane wykonawcy robót budowlanych,
- informacje o kierowniku budowy, inspektorze nadzoru i projektantach,
- numery telefonów alarmowych policji, straży pożarnej, a także pogotowia ratunkowego, energetycznego, gazowego,
- numer telefonu okręgowego inspektora pracy.
Jeśli chodzi o tablice ostrzegawcze, ich główną rolą jest, jak sama nazwa wskazuje, ostrzeganie przed konkretnym zagrożeniem. Mogą zawierać zakaz wstępu na teren budowy, informować o składowisku materiałów niebezpiecznych, a w przypadku prowadzenia prac ziemnych ostrzegać o głębokich wykopach.
Toalety i kontenery sanitarne
Na placu budowy trzeba również pamiętać o zapewnieniu pracownikom dostępu do systemów sanitarnych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są toalety przenośne, a także tymczasowe kontenery sanitarne czy zbiorniki na nieczystości. Wszystkie te konstrukcje są niezbędne dla zapewnienia optymalnych warunków pracownikom, ale również do spełnienia wymagań prawnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kontenery sanitarne powinny być wyposażone w kompletną instalację, tak aby można było łatwo podłączyć wodę, kanalizację i prąd. W związku z tym, że są przeznaczone do szybkiego i elastycznego użytkowania przez długi okres eksploatacji, muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów – odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne i spełniających najwyższe standardy higieny. Toalety przenośne powinny być koniecznie wyposażone w:
- drzwi z zamkiem na klucz,
- umywalkę z kranem,
- kompaktową deskę sedesową,
- zawieszany dozownik mydła w płynie.
Zabezpieczenie placu budowy
Właściwy dobór ogrodzenia jest uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności oraz poziomu zabezpieczenia wymaganego na danej budowie.
Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na tymczasowe, czy stałe ogrodzenie budowy, najważniejsze jest to, aby skutecznie zapobiegało ono wtargnięciom osób niepożądanych i nie stwarzało zagrożenia dla przechodniów. Żaden rodzaj ogrodzenia nie powinien również utrudniać wykonywania robót budowlanych oraz swobodnego poruszania się samochodów i przechodniów po zakończeniu prac.
Jeśli szukasz skutecznego zabezpieczenia placu budowy, już teraz zapoznaj się z ofertą firmy WC Serwis – producenta rozwiązań tymczasowych. Możesz wynająć kontenery sanitarne, przenośne WC, a także schody czy najazdy. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości doświadczeni doradcy służą pomocą.