Teren budowy musi być odpowiednio zabezpieczony, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Wiele osób zastanawia się pewnie, jak ogrodzić działkę budowlaną? Jaka może być maksymalna wysokość płotu i jakie formalności trzeba spełnić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.
Zabezpieczenie działki budowlanej
Przygotowanie terenu budowy należy zacząć od wyznaczenia granic posesji, a zadanie to zleca się geodecie. Wyznacza on miejsce na słupki graniczne, których połączenie stanowi obrzeże posesji. Obowiązkiem inwestora jest ogrodzenie działki przed budową według postawionych słupków. Celem takiego ogrodzenia jest zabezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem oraz zabezpieczenie dla inwestora przed ewentualnym wtargnięciem złodzieja.
Ogrodzenie działki przed budową – potrzebne czy zbędne?
Sporo osób mających posesję zastanawia się, czy ogrodzić działkę przed budową. Teoretycznie nie jest to konieczne, a jego brak nie przeszkodzi w budowie domu. Problem pojawi się jednak w przypadku, gdy złodziej wejdzie na nasz teren w celu przywłaszczenia sobie naszych materiałów budowlanych i w tym czasie wpadnie w dziurę i złamie nogę. Inwestor może się wtedy spodziewać pozwu za niewłaściwe zabezpieczenie terenu budowy! Podany przykład jest oczywiście mało prawdopodobny, taka sytuacja jednak może się zdarzyć. Jak więc widać, warto zdecydować się na ogrodzenie działki przed budową.
Co mówią przepisy?
Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych ogrodzenie terenu budowy należy wykonać w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi.
Przepisy mówią, że wysokość ogrodzenia nie może być niższa niż 1.5 metra, a ogrodzenie do 2.2 metrów nie wymaga pozwolenia. W obowiązujących przepisach znajdziemy również następującą informację: materiały budowalne nie mogą być składowane bliżej niż 0.75 metra od krawędzi ogrodzenia, a na samym ogrodzeniu muszą znaleźć się tablice ostrzegawcze.
Warto wspomnieć również, że w przypadku wielkopowierzchniowych działek nie ma konieczności wygradzania ich w całości, lecz można skupić się jedynie na terenie samej budowy.
Należy także pamiętać, że na ogrodzeniach o wysokości poniżej 1.8 metra nie można montować drutu kolczastego czy innych ostrych zakończeń, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi oraz zwierząt.
Ogrodzenie tymczasowe – zdecyduj się na jego wynajem
Wynajem ogrodzenia tymczasowego jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie placu budowy. Ogrodzenia tego typu charakteryzuje przede wszystkim łatwość montażu oraz wszechstronność.
W naszej firmie oferujemy nie tylko wynajem ogrodzeń tymczasowych, ale także kompleksową obsługę z zakresu doradztwa, doboru przęseł oraz transport w wybrane przez klienta miejsce oraz profesjonalny montaż.
Jeśli więc chcesz zabezpieczyć swoją działkę budowalną przed obecnością osób trzecich – wybierz nasze ogrodzenia tymczasowe już teraz! Stanowią one niedrogie, a jednocześnie solidne zabezpieczenie placu budowy.