Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie dla każdego świeżo upieczonego inwestora. Składa się na nie wiele złożonych i czasochłonnych działań – wybór i zakup projektu, wynajęcie fachowców budowlanych, dostarczenie odpowiednich materiałów, no i oczywiście zebranie na to funduszy, poparte zazwyczaj wzięciem kredytu. Budowa kosztuje dużo czasu i pieniędzy, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nie narazić się na dodatkowe problemy i koszty.
Policja regularnie apeluje do wszystkich, którzy są na etapie budowy własnego domu, o szczególną ostrożność i nadzór nad rzeczami, które mogą stać się łatwym łupem złodziei. Materiały budowlane, elementy wyposażenia wnętrz, narzędzia budowlane i elektronarzędzia pozostawione bez odpowiedniego nadzoru i źle zabezpieczone mogą niestety szybko zmienić właściciela. Kradzieże z posesji i włamania są bardzo częste, dlatego koniecznie należy dobrze zabezpieczać mienie, zarówno na placu budowy, jak i w zamkniętym pustostanie.
Podstawowe zasady zabezpieczenia budowy przed kradzieżą
Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży na budowie, należy stosować się do kilku pozornie oczywistych zasad:
- ogrodzenie posesji,
- bezpieczne składowanie materiałów,
- pozostawianie maszyn i narzędzi pod kluczem,
- praca ze sprawdzoną ekipą.
Powinniśmy zacząć od odpowiedniego ogrodzenia posesji. Na początku wystarczy montaż zwykłej siatki, ale najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalne ogrodzenie, które możemy wynająć na czas prowadzonej budowy. Następnie odpowiednio ogrodzoną posesję należy oświetlić. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie LED zapewniające mocne światło, ale pobierające mniej prądu niż w przypadku użycia tradycyjnych żarników. Podpięte do odpowiednio umieszczonych czujników ruchu zapali się wyłącznie w wypadku wtargnięcia nieproszonego gościa. Można pójść o krok dalej i do czujników ruchu podpiąć odpowiednio usytuowane kamery oraz niemy alarm. Wywoła interwencję ochrony, nie płosząc złodzieja, którego uda się złapać na gorącym uczynku. Wynajęcie firmy ochroniarskiej wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale na pewno spowoduje, że podczas wielu miesięcy przeznaczonych na budowę domu będziemy spać spokojnie. Przy większych inwestycjach, takich jak na przykład budowa bloku czy hali magazynowej, obecna jest całodobowa ochrona, która bierze odpowiedzialność za kradzież na budowie. Często po stronie klienta leży wynajęcie stróżówki, ale gra jest warta świeczki. Czasem sama obecność stróża wystarczy, aby odstraszyć złodzieja.
Jak zabezpieczyć materiał na budowie?
Jeżeli to tylko możliwe, dowoźmy na bieżąco materiały budowlane, aby większe ilości nie zalegały na placu budowy. Warto pomyśleć o postawieniu magazynowego kontenera, który sprawdzi się jako zabezpieczenie elektronarzędzi przed kradzieżą oraz będzie bezpiecznym miejscem składowania cennych elementów wyposażenia i instalacji. Sposobem zabezpieczenia maszyn budowlanych jest umieszczenie na sprzęcie specjalnych lokalizatorów, które pozwolą na śledzenie danego urządzenia z wykorzystaniem technologii GPS.
Zabezpieczenie przed włamaniem
Postawienie budynku, w stanie surowym-zamkniętym to zakończenie pierwszego, często najtrudniejszego etapu budowy. W tym momencie rozpoczynają się kolejne zmagania z montażem instalacji i wykończeniem wnętrz. Niosą ze sobą potrzebę wykorzystania na froncie robót kolejnych, specjalistycznych narzędzi, które są łakomym kąskiem dla przestępców. Na tym etapie może zdarzyć się również zuchwała kradzież okien, czy kradzież kabli z budynku lub terenu budowy. Praktykowane jest oznaczanie ram okiennych, mające pomóc w odnalezieniu skradzionego mienia, ale tylko powtórzenie zabezpieczeń posesji w zabezpieczeniu wnętrza budynku zapobiegnie ewentualnym przyszłym poszukiwaniom. Będzie potrzebny kolejny zestaw lamp, czujek i kamer oraz podpięcie alarmu. Należy też pamiętać o tak prozaicznych czynnościach, jak zamykanie okien (również tych dachowych) i zabieranie kluczy ze sobą po zakończeniu pracy. Pozostawianie ich budowlańcom w umówionym miejscu może różnie się skończyć.
Rozpoznanie i ocena środowiska pracy
Pamiętajmy, że złodziej najszybciej pojawi się na budowie, w której sąsiedztwie nie ma innych zagospodarowanych nieruchomości. Właściciele działek na odludziu powinni szczególnie zatroszczyć się o zabezpieczenie swoich posesji. W innym wypadku możemy zawsze poprosić sąsiada, aby zerkał na naszą budowę. Poznajmy też dobrze ekipę budowlaną, z którą przyjdzie nam współpracować i miejmy oko na kręcących się w pobliżu nieznajomych. Jeżeli zauważymy pojawiające się w okolicy obce samochody, należy zapamiętać ich numery rejestracyjne.
Kradzież sprzętu budowlanego może skutecznie zahamować postęp naszej inwestycji, dlatego warto rozważyć ubezpieczenie budowy, które w razie niepożądanych incydentów zapewni nam płynność finansową i kontynuowanie całego przedsięwzięcia.