Właściciele firm budowlanych są zobowiązani zapewnić swoim pracownikom odpowiednie zaplecze sanitarne na placu budowy. Wynika to z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Według przepisów toaleta musi się znajdować maksymalnie 75 metrów od budynku, w którym prowadzone są prace budowlane. Do określenia kosztów wynajmu toalet potrzebne będą informacje dotyczące liczby pracowników, która determinuje liczbę potrzebnych kabin. Aby sanitariaty sprawnie pełniły swoją rolę, to jedna toaleta powinna przypadać na maksymalnie dziesięciu pracowników i być serwisowana co najmniej raz w tygodniu. Częstotliwość opróżniania i czyszczenia zbiorników z fekaliami również będzie miała wpływ na cenę wynajmu kabin. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego serwisu, toalety nie będą spełniać swojej roli i mogą ulec uszkodzeniu.
Jaka toaleta przenośna na budowę?
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów toalet przenośnych dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji użytkowników. Który z nich będzie odpowiedni do postawienia na budowie? Sanitariaty na placu budowy powinny być wyposażone w:
- szczelny pojemnik na fekalia,
- pisuar,
- wentylację,
- zamknięcie wewnętrzne,
- antypoślizgową podłogę,
- uchwyt na rolki papieru toaletowego,
- transparentny dach.
Toalety przenośne najczęściej są wykonane z materiałów przyjaznych środowisku i umożliwiających ich łatwe czyszczenie i dezynfekcję. Kabiny stawiane na placach budowy powinny charakteryzować się mobilnością, ponieważ postęp prac budowy może powodować konieczność zmiany miejsca toalety przenośnej, tak żeby jak najlepiej dostosować je do aktualnych potrzeb pracowników, zapewniając im odpowiedni komfort użytkowania.
Toalety przenośne na budowie – cena dodatkowego wyposażenia
Toalety przenośne na budowę mogą zostać wyposażone w akcesoria wpływające na wyższy komfort ich użytkowania. Najczęściej są to takie elementy jak umywalka, mydło, podajnik na ręczniki papierowe, lusterko, wskaźnik męska/damska i wskaźnik wolne/zajęte. Dodatkowe wyposażenie oznacza wyższe koszty wynajmu kabin, jednak nie jest to duża różnica. W ogólnym rozrachunku właściciele firm budowlanych zazwyczaj decydują się na wynajem toalet przenośnych z dodatkowym wyposażeniem i regularny serwis, ponieważ pozwala im to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z potencjalnymi awariami lub zapełnieniem zbiornika na fekalia.
W skład kosztów wynajmu toalet przenośnych wchodzi również dostarczenie ich przez firmę wynajmującą we wskazaną lokalizację oraz odbiór kabin po zakończeniu okresu umowy. WC Serwis zapewnia najwyższy standard usług związanych z wynajmem toalet przenośnych, transportem, instalacją oraz regularnym serwisem i czyszczeniem. W zależności od potrzeb klienta oferta zostanie dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Kabiny oferowane przez WC Serwis spełniają wszystkie wymagania i normy określone dla toalet przenośnych.