Każda pandemia to ogromny problem oraz realne zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego należy skrupulatnie przestrzegać zalecanych zachowań oraz stosować różnego rodzaju procedury. Jedną z nich jest dezynfekcja miast i wsi.
Dużo samorządów włączyło się bezpośrednio w działania pomagające zwalczać zagrożenie związane z koronawirusem. Są to zarówno działania pomagające przetrwać ten trudny czas przedsiębiorcom, najemcom czy uboższym osobom, jak i postępowanie, które w sposób bezpośredni zmniejsza zagrożenie zarażenia się.
Do najważniejszych działań samorządów należy m.in. dezynfekcja miast, a nawet wsi. Jest to bardzo ważne postępowanie, które pozwala zmniejszyć liczbę patogenów w miejscach publicznych. Badania wykazują, że po kilku dezynfekcjach wirus pojawia się sporadycznie. Taka systematyczna dezynfekcja publicznych przestrzeni oraz izolacja społeczna ludności sprawia, że tempo rozprzestrzeniania się wirusa zdecydowanie spada.
Jak samorządy prowadzą dezynfekcję? Większość z nich stawia na systematyczne odkażanie. Największą częstotliwość dezynfekcji stosuje się w miejscach, które są najczęściej uczęszczane. Nieco mniejszą stosuje się tam, gdzie mieszkańcy pojawiają się rzadziej.
Do miejsc najczęściej dezynfekowanych należą przystanki autobusowe i tramwajowe, przejścia dla pieszych, różnego rodzaju przejścia podziemne, okolice sklepów, punkty przesiadkowe czy np. wejścia na cmentarze.
Takie odkażanie daje bardzo wymierne efekty. W pobranych próbkach ślady wirusa pojawiały się jedynie śladowo.