Jeśli chcesz zapewnić udogodnienia sanitarne uczestnikom organizowanej przez siebie imprezy plenerowej, toalety powinny być dostępne dla wszystkich – także dla osób z niepełnosprawnościami. To, ile kabin musi znaleźć się na terenie eventu, określają przepisy. Dowiedz się więcej na temat zaplecza sanitarnego na wydarzeniach masowych!
Toalety dla osób niepełnosprawnych a przepisy prawa
Toalety przenośne dla osób niepełnosprawnych to udogodnienie, które powinno znaleźć się na terenie każdego wydarzenia masowego. Obowiązek ten nakłada na organizatorów Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Wyposażenie
Zgodnie z przytoczonymi przepisami, zaplecze sanitarne powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić osobom o ograniczonej sprawności ruchowej swobodne przemieszczanie się między wózkiem inwalidzkim a toaletą. Kabina sanitarna musi charakteryzować się wymiarami 1,5 x 1,5 metra i być wyposażona w specjalne uchwyty przy ścianach (tzw. relingi) oraz mieć podjazd dostosowany do wózków. Lista standardowego wyposażenia obejmuje ponadto:
- zamek WOLNE/ZAJĘTE,
- podwójny system wentylacji,
- wieszak na ubranie,
- podajnik na 2 rolki papieru toaletowego,
- zamek wewnętrzny.
Opcjonalnym udogodnieniem są niskopoziomowe umywalki i krany z czujnikami ruchu oraz dozowniki ze środkiem dezynfekcyjnym. Aby ułatwić użytkownikom niedowidzącym korzystanie z toalety, wszystkie poręcze powinny kontrastować kolorystycznie z resztą wnętrza. Z uwagi na uniwersalną konstrukcję, toaleta dla osób niepełnosprawnych może funkcjonować jako damska, męska lub koedukacyjna.
Liczba toalet
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa także liczbę toalet, które powinny znaleźć się na terenie imprezy masowej. Zgodnie z przyjętymi normami, na każde 250 osób przypaść powinna jedna kabina (w przypadku eventów do 1000 osób). Przy evencie dla co najmniej 10 000 uczestników, liczbę dzieli się kolejno przez 250, 750 oraz 1000, a otrzymane wyniki sumuje się (zaokrąglając w górę). W ten sposób szybko obliczysz, ile łącznie toalet należy zamontować na terenie organizowanego wydarzenia.
Przykład: (10000/250) + (10000/750) + (10000/1000) = 40 + 13 + 10 = 63.
Jeśli chodzi o wymaganą liczbę kabin dla osób niepełnosprawnych, kwestia ta nie jest regulowana prawnie. Warto jednak zatroszczyć się o dostępność toalet dla wszystkich. Dzięki temu umożliwisz udział w evencie każdej zainteresowanej osobie, a tym samym podniesiesz rangę wydarzenia.
Toalety przenośne dla osób niepełnosprawnych to wiele korzyści
Niezależnie od tego, czy organizujesz mały koncert lokalnej gwiazdy na 1000 uczestników czy też kilkudniowy festiwal dla kilkudziesięciu tysięcy osób, przenośne toalety dla niepełnosprawnych odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa, zdrowia i właściwych warunków sanitarnych na terenie eventu. Poznaj 4 największe zalety posiadania przenośnej toalety na swoim wydarzeniu plenerowym!
Zapewnij wygodę uczestnikom
Niektórym organizatorom może się wydawać, że goście eventu plenerowego mogą korzystać z ubikacji w pobliskich centrach handlowych, restauracjach lub na stacjach benzynowych. Choć taki wybór pomógłby zaoszczędzić pieniądze, bo nie ponosi się wtedy kosztów wynajmu czy budowy łazienki, to dla uczestników oraz właścicieli obiektów publicznych jest to duża niedogodność. Przenośne kabiny sanitarne na miejscu pomagają wyeliminować ograniczenia związane z dostępnością toalet, a goście nie muszą opuszczać terenu imprezy, aby skorzystać z WC.
Zadbaj o ekologię
Toalety przenośne są rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ można z nich korzystać wielokrotnie, nie wymagają dużych ilości wody do działania i zapewniają odpowiednią utylizację odpadów. Ponadto zajmują mniej miejsca i są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na dopasowanie ich do warunków przestrzennych bez niepotrzebnego niszczenia ekosystemu.
Chroń bezpieczeństwo gości
Przenośne toalety są zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się zarazków i chorób, co jest bardzo ważne w warunkach plenerowych, gdzie uczestnicy mają ze sobą bliski kontakt. Ponadto mobilne zaplecze sanitarne zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów.
Zopatymalizuj koszt eventu
Przenośne toalety to sposób na optymalizację kosztów organizacji eventu. W razie potrzeby kabiny można łatwo transportować w różne miejsca. Konstrukcje tego typu są również stosunkowo niedrogie w zakupie lub wynajmie, wyróżniają się niskimi kosztami utrzymania i charakteryzują się długą żywotnością.
Wynajem toalet jako sposób na sprostanie wymogom sanitarnym
Aranżacja zaplecza sanitarnego dla osób niepełnosprawnych to tylko jedna z wielu niezbędnych kwestii, które należy dopełnić podczas organizowania wydarzenia masowego na dużą skalę. Jest to rzecz niemożliwa do osiągnięcia przez organizatora w pojedynkę, dlatego warto skorzystać z kompleksowej pomocy firmy WC Serwis, która oferuje wynajem zaplecza sanitarnego.
Decydując się na outsourcing, nie musisz martwić się transportem, montażem oraz techniczną obsługą toalet dla niepełnosprawnych. Kompetentny zespół ekspertów WC Serwis oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie utrzymania kabin sanitarnych. Już teraz skorzystaj z wygodnej i bezpłatnej możliwości wyceny!